دکتر کامبیز بهشید

پوست و مو


اگزما دست بخش دوم

در ماتیت عود کننده مزمن سلولهای سنگفرشی پوست به شکل تاولهای مسطح، یکی از الگوهای شایع اگزمای پوستی در کف دست و انگشتان است.این نوع درماتیت دارای دورههای حاد است که در آن تاولهای پوستی ایجاد میشوند و به دنبال آن دورههای مزمن خشک شدن و پوستهپوسته شدن پوست میآیند.

ـ درماتیت هیپر کراتوتیک
درماتیت هیپرکراتوتیک دست، نوعی درماتیت مزمن، خشک و غیرالتهابی کف دست است. این درماتیت میتواند شبیه به پسوریازیس کف دست باشد، اما میزان قرمزی پوست در این حالت کمتر است و مرز ضایعههای پوستی کمتر مشخص است.

ـ درماتیت نوک انگشتان
در این حالت، درماتیت دست به نوک یکی یا تعداد بیشتری از انگشتان محدود میشود.

ـ درماتیت تماسی تحریکی
درماتیت تماسی تحریکی در اغلب موارد در دستها ایجاد میشود و دلیل این مساله این است که دستها در حین کار مرتبا مرطوب میشوند و با محرکهای پوستی در تماس هستند. ناحیهی بین انگشتان، اولین جایی است که معمولا درماتیت در آن بروز میکند و سپس التهاب دست به انگشتان و پشت دست و مچ دست گسترش پیدا میکند. درماتیت تماسی تحریکی معمولا در کف دست ایجاد نمیشود.درماتیت تماسی تحریکی حاد بر اثر آسیب دیدن پوست ایجاد میشود که اغلب ناشی از برخورد با محرکهای شدید پوستی مانند اسیدها و قلیاها در محیطهای کاری میباشد.قرار گرفتن مکرر در معرض تحریک کنندههای خفیف مانند آب، صابون و شویندهها باعث بروز درماتیت تماسی تحریکی مزمن و فزاینده میشود.

ـ درماتیت تماسی آلرژیک
ممکن است تشخیص درماتیت تماسی آلرژیک از درماتیت تماسی تحریکی و درماتیت بنیادی (ژنتیکی ) بسیار مشکل باشد. در حدود ۳۰ آلرژن معمول و شایع وجود دارند و تعداد آلرژنهای غیر معمول یا نادر نیز بینهایت است. آلرژنهای معمول، شامل نیکل، عطرهای مختلف، مواد شتاب دهندهی لاستیک ( در دستکشها ) و پارا فنیلن دی آمین (مواد موجود در رنگ مو ) میشود. نشانههای درماتیت تماسی آلرژیک بستگی به نوع آلرژن دارد، اما معمولا شامل موارد زیر میشود:

عود کردن و شدت گرفتن اگزما به صورت دوره ای که همراه با انجام دادن کار خاص یا قرار گرفتن در یک مکان خاص میباشد.ضایعات پوستی که شکل آنها و نحوه توزیع آنها روی پوست نامتقارن است. وجود یک مرز مشخص برای ضایعه پوستی، به طور مثال جای دستبند یا لبهی دستکش آشپزخانه روی مچ دست.

ـ عوارض درماتیت دست چیست ؟
عفونت باکتریایی (استافیلوکوک و/یا استرپتوکوکها ) که باعث جوش و تاول چرکی، پوستهپوسته شدن و درد میشود.
درماتیت نوک انگشتان میتواند باعث تغییر شکل ناخنها شود.
درماتیت میتواند به سایرنواحی بدن مانند ساعد و پاها گسترش پیدا کند.

ـ درماتیت دست چگونه تشخیص داده می شود ؟
تشخیص درماتیت دست معمولا بسیار ساده است و نوع درماتیت بر اساس سابقهی بیمار و نتایج معاینه و با توجه به موارد زیر تعیین میشود :
- حاد یا مزمن بودن درماتیت یا عود مکرر آن
- سابقهی بیمار در بیماریهای پوستی
- وجود درماتیت در سایر نواحی بدن (غیر از دست )

تشخیصهای افتراقی شامل موارد زیر می شود :
کهیر پوستی، به عنوان مثال ناشی از تماس با دستکش لاتکس (سرخ شدن و خارش و تورم پوست که به سرعت ایجاد میشود و ظرف یک ساعت برطرف میشود )درماتیت تماس با پروتئین که در اغلب موارد در کارکنان شرکتهای مواد غذایی ایجاد میشود (ترکیبی از کهیر و درماتیت که بر اثر واکنش به گوشت ایجاد میشود )
ـ پسوریازیس (ضایعههای پوستی ناشی از پسوریازیس هم شکل هستند، مرز آنها روی پوست کاملا مشخص است، قرمز هستند و به صورت پوستههای قرمز رنگ میباشند )
عفونت قارچی دست (Tinea Manuum ) ممکن است تنها در یک طرف بدن ایجاد شود و نامتقارن باشد و باعث پوستهپوسته شدن محیطی شود . در بیمارانی که یه درماتیت مزمن مبتلا هستند ممکن است برای تشخیص نوع آلرژنی که به آن حساست دارند، تست آلرژی یا پچ تست انجام شود.

ـ روشهای درمان درماتیت دست چیست ؟
تمامی تلاش ما در جهت حفظ سلامتی پوست شما و راحتی و رضایت شماست. ما به خوبی درک میکنیم که ضایعات پوستی تا چه حد باعث آزار و نارحتی یا خجالت شما میشوند و شما نیاز دارید که مشکل خود را در کوتاهترین زمان ممکن و به کارآمدترین شکل ممکن حل کنید، تا هم به لحاظ جسمی بهبود پیدا کنید و هم به لحاظ روحی به آسایش خاطر برسید.


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه ساختمان آژند طبقه همکف جنب داروخانه ایرانیان
تلفن : 32240881 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیخدمات مطببرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری تصاویر بیمارانلیزر موهای زائدبیماریهای شایع پوست و مو