دکتر کامبیز بهشید

پوست و مو


کنترل چربی پوست در فصول گرم و سرد

قبل از اغاز بحث کنترل چربی پوست باید گفت که چربی نرمال در پوست نه تنها بد نیست بلکه برای جوان ماندن پوست ضروری است . خانم ها معمولا از پوست خشک تر برخوردارند ولی اقایان به علت هورمون های مردانه پوست چرب تر دارند . چربی پوست زمانی مشکل ساز می شود که فرد در دوران نوجوانی دچار آکنه می شود و باید با کنترل ترشح چربی آکنه را کنترل نمود. برای روزهای گرم تابستان که پوست بیشتر عرق می کند و ممکن است چربی بیشتری از روزنه های پوست ترشح شود . شما باید بدانید که چربی پوست تان در فصل گرم وسرد چه تغییری می کند . برای تابستان برای پوست های چرب معمولا پاک کننده های حاوی گلیکولیک اسید یا بتا هیدروکسی اسید بسیار مفید هستند.

ولی در زمستان که هوا سرد می شود از چربی پوست هم کاسته می شود . در این موارد استفاده هر روزه از پاک کننده های حاوی مواد فوق ممکن است سبب اختلال در سیکل ترشح پوست و ایجاد پوست خشک شود . بنابراین پاک کننده ای که در تابستان هر روز برای پوست آکنه ای و یا پوست چرب در روز استفاده می کنیم ممکن در زمستان کمتر استفاده شود ( هفته ای دو روز ) بنابراین کنترل آکنه ارتباط مستقیم با چربی پوست در فصول سرد و گرم دارد.

نکته بسیار مهم
یکی از اشتباهات شایع تجویز ضد آفتاب نا مناسب برای پوست های چرب و آکنه دار است . در موارد پوست های چرب و آکنه ای بهتر است از ضد آفتاب های بدون چربی استفاده کنیم .

مراقبت از پوست چرب و اکنه دار در نوجوانان
- روزانه دو بار صبح و عصر صورت را شستشو دهد . صابون های ملایم یا صابونهای ضد اکنه استاندارد مناسب هستند .
- بجای صابون می تواند از پاک کننده های پوست استفاده نماید .این پاک کننده ها می توانند حاوی گلیکولیک اسید و یا سالیسیلیک اسید همراه با ذرات سایش دهنده پوست باشند .
- اکر پاک کننده را با اسفنج و یا پارچه های سایش دهنده روی صورت بمالد سبب میشود تا لایه مرده و شاخی خارجی پوست برداشته شده و روزنه های پوست کار ایی خود را با تخلیه سبوم و چربی های پوست انجام دهند.
- در گذشته هفته ای یکبار در حمام های سنتی پوست را کیسه می کشیدند.
- اینکار دقیقا روش مناسبی برای پاکسازی و حوانسازی پوست بود .
- پس از پاکسازی پوست استفاده از سرم های پوستی حاوی رتینول توصیه میشود.
- هر روز صبح بدون استثنا باید ضد افتاب استفاده نماید.


آدرس مطب : اصفهان دروازه شیراز ابتدای چهارباغ بالا نبش کوچه شهید مختاری ساختمان جم طبقه دوم
تلفن : 36630353 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتپیام های تصویریخدمات مطبسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبرنامه هفتگیگالری تصاویر بیمارانلیزر موهای زائدبیماریهای شایع پوست و مو سایتهای دیگر