دکتر کامبیز بهشید

پوست و مو


ايكتيوز ولگاريس

ایکتیوز ولگاریس یک بیماری پوستی ارثی است که در آن سلولهای مرده پوست نمیریزند. این امر باعث میشود سلولهای مرده و خشک پوست به صورت لکه هایی در سطح پوست تجمع یابند و مشاهده میشوند. به این وضعیت بیماری فلس ماهی نیز گفته میشود.دراکثر موارد این بیماری پوستی، خفیف بوده و محدود به نواحی خاصی از بدن است و ممکن است هم به ندرت برخی موارد شدید بوده و بخش زیادی از پوست بدن از جمله شکم، کمر، بازو و پاها را فرا گیرد.

علائم و نشانه های ایکتیوز ولگاریس
چه عواملی باعث ایجاد بیماری ایکتیوز ولگاریس می شوند ؟
این وضعیت ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد و یا این که در چند سال اول زندگی خود را نشان دهد اما معمولاً در اوایل کودکی از بین میرود. برخی افراد ممکن است هرگز دوباره علائم را تجربه نکند اما برخی دیگر در بزرگسالی دوباره دچار این وضعیت میشوند. بنابراین کافیست تنها یکی از والدین دارای ژن جهش یافته باشد تا آن را به کودک خود منتقل کند. این وضعیت یکی از متداولترین اختلالات پوستی ارثی میباشد.

در موارد نادر افراد بزرگسال نیز ممکن است دچار ایکتیوز ولگاریس شوند. اگرچه این اتفاق نادر است.ایکتیوز ولگاریس ممکن است

علائم ایکتیوز ولگاریس
این بیماریموجب کاهش روند طبیعی ریختن پوست می شود. با وجود بیماری پوست ماهی، پروتئینی به نام کراتین که روی سطح پوست وجود دارد بیش از حد و مزمن می شود. علائم ایکتیوز ولگاریسعبارتند از:
خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
ایجاد فلس های کوچک مانند کاشی
فلس هایی به رنگ سفید، خاکستری یا قهوه ای (فلس های تیره تر بر روی پوست ها تیره ایجاد می شود)
پوسته پوسته شدن پوست سر
ایجاد ترک های عمیق و دردناک در پوست بدن

فلس های ایجاد شده توسط این بیماری معمولا روی آرنج و پاها قرار دارند و ممکن است به طور ویژه ضخیم تر و تیره تر بر روی سینه ها ظاهر شوند. اغلب موارد این بیماری خفیف است. اما برخی از موارد آن می توانند شدید باشند. شدت علائم ممکن است به طور گسترده ای در میان اعضای خانواده که بیماری را دارند متفاوت باشد.
علائم معمولا در شرایط سرد و خشک بدتر می شوند و یا در محیط های گرم و مرطوب بهبود می یابند و یا حتی در محیط گرم و مرطوب ثابت می ماند.


آدرس مطب : اصفهان دروازه شیراز ابتدای چهارباغ بالا نبش کوچه شهید مختاری ساختمان جم طبقه دوم
تلفن : 36630353 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتپیام های تصویریخدمات مطبسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبرنامه هفتگیگالری تصاویر بیمارانلیزر موهای زائدبیماریهای شایع پوست و مو سایتهای دیگر